Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Archív / Citáty / Tento týždeň som rokoval o miliardách... alebo Skončilo osem rokov Mečiarovho násilného samoútlmu verbálnej aktivity

Tento týždeň som rokoval o miliardách... alebo Skončilo osem rokov Mečiarovho násilného samoútlmu verbálnej aktivity

Nová vláda je tu ani nie tri dni, ale už nastáva to, čoho som sa obával najviac (hneď po personálnych čistkách na úrovni regiónu). Neviem ten jav pomenovať inak, než "zasieranie komunikačného priestoru". Použitím jemnejšieho výrazu by sme strácali na presnosti. O čo ide? Zapnete televízor, a vyvalí sa na vás buď: 1. huhlavá slovná kanonáda diagnostikovaného psychopata 2. nacionalistické krčmové reči siláckeho alkoholika, alebo 3. populistické riekanky prednášané napätým hlasom kapitalizovaného socialistu. Ďalej už článok z dnešného SME.

 

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2791904
Tento týždeň som rokoval o miliardách...

 

 

 

Vladimír Mečiar ako premiér a Ivan Gašparovič ako predseda parlamentu v roku 1992 mávajú Deklaráciou o zvrchovanosti. FOTO - TASR

Predseda HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že rokoval so svetovými bankami o investíciách na Slovensku, prípadne že rokuje so slovenskými bankami o výstavbe bytov.

Povedal tiež, že privatizérovi piešťanských kúpeľov z jeho éry Karolovi Martinkovi sa pred rokmi vyhrážali terorom, dokonca odseknutím ruky jeho žene.

Po ôsmich rokoch strávených v opozícii sa výroky predsedu HZDS znova začínajú podobať tým z deväťdesiatych rokov, keď hovoril o Slovensku ako o budúcom Švajčiarsku, sľuboval vybaviť miliardy zo Západu či stotisíc pracovných miest z Ruska. V rokoch 1994 - 1998, keď bol vo vláde, tiež niekoľkokrát hovoril, že na neho chcú spáchať atentát. Mečiar už nemôže byť iný, vymýšľanie patrí k jeho povahe, poznamenáva politolog Miroslav Kusý.

V nedeľnej diskusnej relácii STV Mečiar tvrdil, že musel osem rokov nasilu utlmovať svoje aktivity, ale teraz už nemusí. Rokoval vraj preto tento týždeň so zástupcami najväčších bánk sveta, ktoré ponúkajú novej vláde investície miliardy dolárov.

"Kto už by s ním dnes z najväčších svetových bánk rokoval. Navyše o rezortoch, ktoré vo vláde ani nepatria HZDS," hovorí Kusý. Mečiar robil dobrotu, keď vstupoval do koalície, išlo o jeho poslednú šancu, tvrdí Kusý, "lenže využije prvú príležitosť, aby sa predviedol ako génius".

Investíciami za miliardy "ohuroval" Mečiar aj v minulosti, teraz sa opäť robí "arbitrom pohybov" na Slovensku, hodnotí Mečiarove výroky Kusý. (rf)

Mečiarove reči dnes...

Rokoval som s najväčšími bankami sveta

"Ja som osem rokov nasilu utlmoval svoje aktivity. Je nová vládna koalícia, sme jej súčasťou, nie je čas utlmovať aktivity. Mal som tento týždeň rokovanie so sprostredkovateľmi a zástupcami najväčších bankových dvorov vo svete a je ponuka na investície miliardy dolárov pri tejto vláde, ak budú rozumné projekty a rozumné podmienky."

(2. 7. 2006, diskusná relácia STV)

Lexa si zaslúži rehabilitovať

"Ivan Lexa si zaslúži spoločenskú, občiansku rehabilitáciu, lebo skutky, ktoré mu boli vyčítané, sa nestali. Obvinenia boli krivé, použití svedkovia falošní, dôkazy vyrobené."

(3. 7. 2006, agentúra SITA)

Martinkovej žene useknú ruku

"Nejde len o zablokované účty (Karola Martinku), ale niekto sa im vyhrážal terorom. A po návšteve oficiálneho predstaviteľa Slovenskej republiky, pokiaľ ja mám informáciu, ich navštívili gangstri a vyhrážali sa, že jeho manželke useknú ruku, ak nepodpíšu návrat piešťanských kúpeľov. Veď to bol teror voči tej rodine."

(3. 7. 2006, agentúra SITA)

Všetky banky chcú stavať byty

"Ja som sa takisto v rámci prípravných rokovaní stretol so všetkými bankovými domami, ktoré na Slovensku realizujú výstavbu bytov. Všetky prejavili záujem o výstavbu nájomných bytov a túto výstavbu aj na vidieku formou individuálnej výstavby povedzme domu asi šesťbytovky, osembytovky ako optimálnej jednotky."

(2. 7. 2006, diskusná relácia STV)

... a čo hovoril kedysi

Šiel tam Vlado a vybavil

"Keď chcel ísť do ZSSR Havel, neprijali ho. Šiel tam Čalfa, nevybavil. Šiel tam podpredseda federálnej vlády, nevybavil. Šiel tam Pithart, nevybavil. Šiel tam Vlado Mečiar a vybavil, ba hrozilo, že ho prijme sám Gorbačov. Neviem, prečo som mal takýto úspech, ale dá sa to domyslieť." (Slovenský denník 1992)

Doniesli sme záväzný prísľub 10 miliárd mariek

"...je nevyhnutné pre Slovensko otvárať trhy napríklad z Nemecka, kým naši politici tu z Česko-Slovenska nezískali nič, my sme doniesli záväzný prísľub pre Slovensko a investície 10 miliárd mariek do päť rokov..." "...z Rakúska bola sľúbená miliarda šilingov, ale nepríde, z Talianska takmer 500 miliónov dolárov, otvorená otázka. Zo Sovietskeho zväzu podľa stanoviska Zväzu podnikateľov takmer miliarda dolárov."

"Toto bola cesta v Ríme veľmi pekná, no najmä pracovná a užitočná. Že sme napríklad z Ríma priniesli za 390 milión dolárov, ďalších 100 miliónov sme rozpracovali s provinciou Bologna a ďalšie s vládou v Benátkach." "Pokiaľ ide o Bavorsko, Slovensko dostalo prísľub celkových investícií 9 miliárd mariek, stačí to? V situácii, keď Čalfa nedostal ani marku, Pithart ani marku..."

(Verejnosť a Smena 1991)

S ministerstvom zahraničia USA o veľkých peniazoch

"Dnes som rokoval tri a pol hodiny s riaditeľom odboru ministerstva zahraničia USA o obrovských peniazoch."

(Slovenský denník 1992)

(Z knižky Dialógy Vladimíra Mečiara, HOS 1992)

Mečiar ako šéf koaličnej HZDS (vľavo predseda SNS Ján Slota). FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

[4. 7. 2006]