Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Archív / Citáty / ...infiltrovaní agenti, ktorí nepredajú svoju česť za podrbaný trojizbový byt...

...infiltrovaní agenti, ktorí nepredajú svoju česť za podrbaný trojizbový byt...

http://www.jetotak.sk/editorial/s-vami-odchadza-zakon

Vždy keď som videl policajtov obťažovať autá so zahraničnými značkami, biť demonštrantov, keď vyšetrovania viedli do stratena, som si spomenul na komixy a filmy s namakanými detektívmi, čo sa z hrdosti nekamošia ani s gangstrami, ani s politikmi. Na policajtov a sudcov, čo dali dole Corleoneho a Korzičanov, na týpkov z DEA, ktorých si nekúpia kartely, na infiltrovaných agentov, čo nepredajú svoju česť za podrbaný trojizbový byt. Nechce sa mi veriť, že na Slovensku idú robiť na súdy a do polície ľudia len preto, aby mali služobné autá a macherské uniformy. Že by podobne ako ja nevideli všetky tie hrdinské príbehy o boji proti zlu. Neverím, že  sme všetci stratili autonómne myslenie a loajalitu voči idei spravodlivej spoločnosti, že všetci iba niekomu slúžime za prachy a gastrolístky. Ísť predsa po hajzloch, zatýkať nadránom gangstrov čo sedia v podstate štátu, je jednou z podôb autentického hrdinstva.

Slovensko ovládajú politici, ktorí považujú prokuráturu, políciu a súdy iba za politický nástroj zastrašovania konkurencie. Vzájomne sa špehujú, púšťajú na seba "investigatívne články" do spriatelených médií. Rozvrat vojenskej rozviedky a blokáda prokuratúry sú dôkazom toho, že zatiaľ čo ekonomická kriminalita ochromila politiku, táto má ešte stále dosť síl na to, aby paralyzovala bezpečnosť. Spoločnosť je tak vystavená dvojitému ohrozeniu, ktoré je osudným aj pre staršie a pevnejšie štruktúrované spoločenstvá, ako Slovensko. Je preto nevyhnutné, aby si sudcovia, vyšetrovatelia a prokurátori  uvedomili, prečo vlastne robia svoju prácu a hlavne pre koho. Keď kašlú na ústavu a zákon, ak nemajú odvahu, tak nech aspoň držia palce svojim kolegom a motivujú sa Marvelovými zošitmi - letné edície stoja necelé štyri eurá a ich posolstvá sú jednoduchšie ako politické intrigy. A ak ich to nebaví, tak medzi nami, aby ostal človek čestným a spravodlivým, nemusí čítať komixy. Stačí mať odvahu, šlape to výborne, pôsobí 24/7, odbúrava stres a problémy so spánkom. Je to najčistejšia forma adrenalínu. No v nízkych dávkach môže byť smrteľná.

 

Michal Havran ml. (úryvok)